T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Kültür ve Turizm Bakanlıgından E-Proje ve Yayın Destek Atağı

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu güne kadar ulusal kültürümüzü yaşatıcı ve zenginleştirici bir rol üstlendiği gibi, evrensel kültüre de katkı sağlayıcı özellikte bir yayın politikası uygulamaya özen göstermektedir.

Bu anlayışla Bakanlığın yeni bir yayın politikası oluşturmasının zorunluluğu görülmüş ve bu yönde hızla yeniden yapılandırmaya gidilmiştir. Artık büyük veya küçük herhangi bir yayınevi gibi kitap basan Bakanlık yerine, çeşitli alanlarda olduğu gibi bu sektörün de yapılanmasında koordinatör rolü üstlenen bir yayıncılık politikası uygulanmaya başlanmıştır.

TEDA 2005 YILI 2.DÖNEM DESTEKLERİ AÇIKLANDI

Bakanlığımız; Türk edebiyatının dışa açılması veya kültürümüzün dünya çıkarması olarak tanımlanabilecek Türkçenin yazı dili birikimini dünyaya tanıtmayı hedefleyen çağdaş bir yayıncılık projesi olan TEDA projesini 2005 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirmişti. Bu çerçevede Uluslararası duyurularla 1.dönem Kurul değerlendirmesinde değişik ülkelerde yayınlanmak üzere 20 esere destek sağlamıştı. Bu defa TEDA Danışma ve Değerlendirme Kurulu 10 Ekim 2005 tarihinde toplanarak Türk kültür ve edebiyatının seçkin eserlerinin dünyanın çeşitli dillerine çevrilmesi ve ilgili ülkelerin saygın yayınevlerinin yayınları arasında çıkması, o ülke genelinde dağıtımının, tanıtım ve pazarlamasının yapılması amacıyla 19 esere destek sağlamıştır. Projenin henüz Uluslararası Kitap fuarlarında gerekli duyurusunun yapılmamasına karşın 70 başvuru yapılmış ve toplam 39 esere destek verilmiştir.

Birinci dönemde destek verilen eserler arasından dört eser yayınlanarak ilgili ülkelerdeki kitapçıların raflarında yerlerini aldılar.“Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatına Çeviri Destek Projesi” yurtdışındaki yayınevleri ve yayıncı meslek kuruluşlarından yoğun ilgi görmektedir.  “Teda 2005 Yılı 2.Dönem Destekleri

“The Encyelopedia Of Turkish Authors”

Ülkemiz edebiyatına ve kültürüne hizmet vermiş edebiyat, sanat ve kültür adamlarımızın yer aldığı Yazar İhsan IŞIK tarafından hazırlanan Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi 2005 yılında İngilizceye çevrilerek Kültür ve Turizm Bakanlığının İnternet sayfasında uluslar arası kamuoyunun hizmetine açıldı.

Türk kamuoyuna tanıtımı TÜYAP İstanbul Kitap Fuarında yapılan internet sayfası, 20 Ekim 2005 de uluslararası Frankfurt kitap fuarında düzenlenecek bir tanıtımla dünya kamuoyunun hizmetine açılmış olacak.

“The Encyelopedia Of Turkish Authors”adlı ansiklopedide yazarların seçim ve tanıtım bilgileri objektif bir yaklaşımla hazırlanmış, eserlerin seçiminde Türk edebiyatı, Türk düşüncesi ve Türk bilim hayatının önde gelen isimleriyle kültürümüzün zenginliği ön plana çıkartılmıştır. Ansiklopedinin sonuna eklenen 3 ek bölümden ilki olan Sözlükte Türk edebiyatı terimleri hakkında açıklamalar yer almaktadır. “Türk Dünyası Yazarları” bölümünde Türkiye Türkçesi dışında eser veren yazarlarımız hakkında bilgi verilmektedir. “İndeks” bölümünde ise eserde adı geçen yazarlar hakkında daha ayrıntılı ipuçları verilerek araştırmacılara yazarlarımız hakkında daha geniş bilgi edinme olanağı sağlanmıştır. 2023 yazarı kapsayan Ansiklopedinin elektronik ortamda yayınlanarak birçok okuyucunun hizmetine sunulması Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle olmuştur.

E-KİTAP PROJESİ

Elektronik kitap veya e-kitap her türlü bilgisayar çeşidinde okunabilmesi için özel olarak tasarlanmış ve bilgisayar ortamına aktarılmış kitapları içermektedir.

Basılı benzerinin bütün özelliklerini taşıyan (kâğıt hariç) ve ek olarak da ses, görüntü (video) ve etkileşimli bağlantıları da içeren e-kitap okuyucuya en kolay ve en ekonomik ulaşma biçimi olarak planlanmıştır.

Bakanlığın e-kitap projesi ile hedefi, yayınların daha az bir maliyet ile daha çok kişiye ulaşmasını sağlamaktır.

1992 yılından beri sürdürdüğümüz ve bu yıl 32.cildi ile tamamlayacağımız “Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi” başta olmak üzere diğer telif hakkı izinleri sağlanan birçok Bakanlık yayınları Bakanlığımıza ait Web sayfasında e-kitap projesi çerçevesinde hizmete sunuluyor.

TEDA Projesine, e-kitap projesi kapsamındaki yayınlara ve “Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi”nin İngilizcesine Kültür ve Turizm Bakanlığı Web sayfasından ücretsiz ve kolayca ulaşılabilecek.