T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Bakanımız

nabiavci.jpg

NABİ AVCI

Kültür ve Turizm Bakanı

1953'te Bilecik'te doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdarî Bilimler Fakültesini bitirdi. Doktorasını Anadolu Üniversitesinde İletişim Bilimleri alanında yaptı.

1974 yılında Kültür Bakanlığı'nda memuriyete girdi. Anadolu Üniversitesi'nin kuruluşunda İletişim Bilimleri Fakültesi'nde öğretim görevlisi oldu. Millî Eğitim Bakanlığı Müşavirliği ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu. Çeşitli ulusal televizyon, dergi ve gazetelerde program yapımcısı, köşe yazarı ve genel yayın danışmanı olarak çalıştı. 2000 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde profesör oldu. 2003'te Başbakan Başmüşavirliği görevine getirildi. TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu Üyeliği ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanlığı yaptı. Telif ve tercüme olarak çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

24. ve 25. dönemde Eskişehir’den milletvekili seçildi. 24. dönem TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı oldu. 25 Ocak 2013’te 61. Hükümette Millî Eğitim Bakanlığı görevine atandı. 62., 63. ve 64. Hükümetlerde de Millî Eğitim Bakanlığı yaptı.

65. Hükümette ise Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmaktadır.